Smultringfestivalen 2025

6. november – 8. november

Hele dagen

Nydalen fabrikker

Hvordan skaper vi et samfunn som sikrer god livskvalitet for alle, innenfor planetens tålegrenser? Det utforsker vi den 6.-8. november, hvor Smultringfestivalen 2025 går av stabelen på Nydalen Fabrikker! 

Velkommen til tre dager med en rekke spennende arrangementer om smultringøkonomi!

Hva er Smultringøkonomi, lurer du kanskje på? På engelsk kalles det Doughnut Economics, og er en modell som tydelig viser menneskers og miljøets tålegrense – og hva som skal til for å skape en verden i balanse. Målet er å skape et samfunn som møter menneskers behov, uten at det går på bekostning av naturen og miljøets tåleevne.

Hvordan kan vi gjøre dette i praksis? Det utforsker vi gjennom både foredrag, workshops, markedsdag, kultur, mingling og mye mer på Nydalen fabrikker den 6.-8. november. 

Fullt program finner du på smultringfestivalen.no

Du møter Attac på «Den levende smultringen» der vi stiller med stand, og SambAttac spiller på åpningen lørdag.

Attacs faggruppe for rettferdig grønn økonomi arrangerer et av parallellseminarene lørdag 12.00 – 12.45:

«Politisk styring av Oljefondet? Kan grønne investeringer prioriteres framfor maksimal avkastning?»

Lov om Statens Pensjonsfond § 2: «Målet med investeringene i Statens pensjonsfond skal være å oppnå høyest mulig avkastning med en akseptabel risiko.».

Vi spør om et pensjonsfond som har maksimal avkastning som formål, egentlig er forenlig med de sosiale og økologiske utfordringene vi står ovenfor?

I Stortinget har det gjentatte ganger vært fremmet forslag om å skjerpe mandatet for å sikre grønn omstilling. Disse har blitt avvist med begrunnelsen at avkastningen vil svekkes dersom fondet blir brukt som pressmiddel for ulike politiske formål.

Hva slags politisk handlingsrom har vi? Kan fondet utnyttes til grønn omstilling?

Må et fond verdt 20.000 milliarder virkelig vokse videre? Er det realistisk med en økonomi som ikke forutsetter vekst? Er det mulig å reformere finansverdenen?

Sted:

Nydalen fabrikker

Nydalsveien 32b, Oslo

Tid:

6. november – 8. november

Hele dagen